Asbest Söküm Raporu

Asbest Söküm Raporu

Asbest Söküm Raporu

Asbest söküm raporu; asbest maddesinin işletmeden çevreye zarar vermeden atılmasını sağlayan asbest söküm uzmanı tarafından hazırlanır. Asbest nedir? 3.000’den fazla kullanım alanına sahip olan asbest maddesi; uçak, otomobil, gemi endüstrisinde kullanılır. Bunun yanı sıra inşaat sektöründe ısı ve ses izolasyonunda, makine konstrüksiyonların da yağlayıcı madde ve sızdırmazlık elemanı olarak kullanılır. Asbest, ciddi kanserojen yan etkileri olan bir maddedir. Solunum yolu ile ya da içme suyu şeklinde insan vücuduna girdiğinde kanser ve diğer hastalıklara yol açar. Akciğer zarları iltihabı, kireçlenme, akciğer zarı kalınlaşması gibi hastalıklara neden olan asbest maddesi ayrıca ciltte çeşitli yaraların meydana gelmesine yol açar. Asbest söküm raporu bu tür yan etkileri ve zararları önlemek amacı ile oluşturulur. Asbest analizi yapan firmalar arasında yer alan Tek Merkez şirketi asbest sökümü konusunda size en iyi danışmanlık hizmetini verir.

Asbest Raporu Nedir?

İş veren, asbest içerikli malzemeleri ve yerleri tespit etmek için tesis, otomobil, gemi, bina, yapılardaki sistemleri inceleyerek gerekli önlemleri almak zorundadır. Asbest sökümü, asbest söküm uzmanı gözetiminde, asbest söküm çalışanları tarafından yapılır. Asbest kirleticisi işletme sahibi, asbest söküm uzmanının belirlediği noktalardan numune alınarak analiz ettirilmesini ve raporlanmasını sağlar. Alınan numuneler laboratuvara gönderilerek incelenir. Bu işlemin tarafsız bir biçimde gerçekleşmesi adına asbest sökümü uzmanı dışında kimse belirlenen noktalardan numune almamalıdır. Numune alma işlemi mutlaka ISO 17025 standardınca belirlenen Numune Alma Personeli tarafından yapılmalıdır.

Kirletici, asbest söküm uzmanının gözetiminde, yönetmeliklere uygun bir biçimde asbest söküm eğitimi alan, sağlık raporları uygun olan ve yüksekte çalışmaya uygun asbest söküm personelinden hizmet alarak asbest söküm işlemini gerçekleştirmelidir.

Kirletici, asbest söküm uzmanının denetiminde asbestli atıkların bertarafa gönderilmesi için çevre yönetmeliğine uygun bir şekilde Çevre Bakanlığı tarafından asbestli atık taşıma yetkisi olan bir lojistik şirketi ile çalışmalıdır.

Asbest söküm raporu, tüm inşaat faaliyetlerinde kullanılan asbest için belediyeler tarafından istenir. Binada asbest bulunup bulunmadığına dair asbest söküm uzmanı tarafından hazırlanan asbest söküm raporu mutlaka belediye yetkililerine gösterilmelidir.

Tek Merkez OSGB

Asbest Söküm Raporu ile ilgili detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

28 Şubat 2018

Silivri İş Güvenliği

Silivri İş Güvenliği İş güvenliği terimi büyük işletmelerde ve özellikle çok fazla sayıda işçinin çalıştığı yerlerde hayati öneme sahip bir konudur. Bu durum aynı zamanda Çalışma […]
27 Şubat 2018

Silivri Osgb

Silivri Osgb İş alanlarının sürekli olarak genişlemesinden dolayı bakanlık tarafından bir takım çalışmalar yürütülmüş ve OSGB firmaları kullanıma sokulmuştur. Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi olarak adlandırılan […]
3 Kasım 2017

Beyoğlu Osgb

Beyoğlu Osgb Osgb Hizmetleri Nelerdir? Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi ya da kısa adı olan osgb ile sıklıkla anılan hizmetler, genel olarak iş güvenliği ve iş […]